Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

KREDİ KULLANIMI VE KREDİ KARTLARI

Giriş
KREDİ KULLANIMI VE KREDİ KARTLARI
Özellikle son yıllarda çekilen yüksek miktarda krediler ve yapılan kredi kartı harcamaları neticesinde ciddi ekonomik problemler yaşayan kurumdaşlarımızın sayısında ciddi bir artış olduğu gözlenmektedir. Bu ekonomik sıkıntılar beraberinde psikolojik ve fiziksel rahatsızları, aileiçi büyük sorunları ve iş yeri problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bu ay kredi ve kredi kartı kullanımı konusunda size ulaşmak istedik.
Unutulmamalıdır ki; tüketici kredilerindeki amaç tüketicilerin arzu ve isteklerinin yarının geliri ile bugünden karşılamaktır. Tüketim çılgınlığının yaşandığı bu dönemde kişiler gelirlerine bakmaksızın amansız bir rekabet içerisinde ev, eşya, araba..vb alma telaşındadır. Ancak ödeyebileceği miktarın üzerinde kredi çeken ve/veya birkaç kredi birden kullanan bireyler bir süre sonra ödeme zorluğu yaşamakta sarmala girdikten sonra da aldığı para ancak faizlerine yetişmektedir. Diğer tarafta çektiği krediler ve/veya kredi kartı borçları için muvafakatname imzalayan bireylerin yasal sınırların dışında maaşlarına el konulduğu gözlenmektedir ki bu yaşanan zorluğu daha da arttırmaktadır. Bu nedenle kredi çekenler imzalatılan evrakları dikkatlice okumalı, alt sınır olan 1/4'ün üzerinde mavafakatname imzalamamaya dikkat etmeleri gerekmektedir.
KREDİ ÇEKERKEN ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR;
Beyaz eşya ve tatil giderlerinde vade 6 ay ile 12 ayı; İhtiyaç kredilerinde vade 24 ayı; Otomobil Kredilerinde 36-48 ayı; Konut Kredilerinde ise 60-120 ay aralığını geçmemeye özen gösterilmelidir. Kazanılan gelirden taksitlere ayrılacak pay olarak baktığımızda Tüketici Kredilerinde % 25-30; Otomobil kredilerinde   %35-40; Konut Kredilerinde ise % 50-55 oranının aşılmamasına özen gösterilmelidir Daha lüks bir yaşam için tüketici kredilerine yönelmemek; çok sayıda krediyi aynı anda kullanmamak ve krediyi krediyle kapatmamak gerekmektedir
ÖZELLİKLE EV KREDİSİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR;
                Satın alacağımız evin büyüklüğü ailenin  ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olmalıdır. Toplu para olmaksızın ev fiyatının bütününü kredi olarak çekilmemelidir. Faiz oranları ve dosya masraflarının bütününde toplam maliyete bakılmalıdır. Çekilen kredi gelirin % 50 sini geçmemelidir.
KREDİ KARTLARI  KULLANIRKEN EN SIK YAPILAN HATALAR;
On yıl önce sadece 5 milyon kredi kartı sahibi varken bugün bu rakamın 20 milyona yükselmiştir. Plastik elma olarak tabir edilen bu kartlar ödeme planı yapılmadığında bütçemizde ciddi zararlara yol açmaktadır. Bunları kısaca sıralayacak olursak;
Kredi kartlarını kredi çekerek kapatıp yeniden kredi kartına yönelmek.
Ödemeyi geciktirmek
 Kredi kartı ekstrasını kontrol etmemek
 Kredi kartı limitini yükseltmek
 İhtiyacı olmayan şeyleri almak
 Faiz oranına göre alışveriş yapmamak
 Çok fazla kredi kartı almak
  Faiz oranlarına dikkat etmemek
  Dipnotları iyi okumamak
  Yanlış sebeplerle kredi kartı almak
  Borcun minimum tutarını ödemek
TÜM BUNLARA BİR DUR DİYEBİLMEK İÇİN;
Harcamalarımız gelirlerimizi geçmemelidir. Bunun için aylık kullanım  limiti belirlemek yardımcı olacaktır
Ek kartlar en fazla 1 tane olmalıdır.
Taksitlendirme aracı olarak kullanımda taksit miktarları ve toplamı göz önünde tutulmalıdır
Borcu borç ile kapatacak duruma gelinmemelidir (bu bir sarmal durumudur) içinden çıkılamaz bir hal alır.
Kendinize ve aile bireylerine HAYIR demeyi öğrenmek gerekmektedir
 Market alışverişlerine mutlaka listeye çıkılmalıdır.
 Bir malı almadan önce gerçekten ihtiyacımız olup olmadığı sorgulanmalıdır
Diğer insanlarla sahip olunan maddi nesneler üzerinden yarışılmamalıdır.
 
REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BURO AMİRLİĞİ
 
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • Kurumsal E-Posta
  • Polis Akademisi
  • E-Devlet Hizmetleri
  • PEKAY